Ar įmanomas pasaulis be kalėjimų?

Kalėjimų panaikinimas (angl. Prison Abolition) yra JAV prasidėjęs judėjimas, kurio metu skatinama pažvelgti į nusikaltimų priežastis ir jas spręsti. Dažnas nuteistasis užaugo rizikos šeimoje ar vaikų globos namuose, patyrė sunkumų mokykloje, negavo tinkamos emocinės paramos ir pagalbos. Dėl šių priežasčių minėto judėjimo atstovai į kalėjimą žiūri kaip į socialinių, ekonominių ir politinių problemų samplaiką, kurią išnarpliojus ir išsprendus bus galima kurti visuomenę be įkalinimo įstaigų.
Skamba idealistiškai, ar ne? Pasidalinsiu keliais įrodymais (visi jie yra anglų k.), kad šis ilgas procesas jau yra visai neblogai įsibegėjęs.
  1. Pasiklausykite šios TED kalbos, kurioje Deanna Van Buren pasakoja, kaip pasitelkiant architektūrą ji keičia ir atkuria bendruomenes: https://www.ted.com/…/deanna_van_buren_what_a_world…
  2. Mokykla ant ratų, važiuojanti ten, kur jos iš tikrųjų labiausiai reikia: https://designingjustice.org/five-keys-mobile-classroom/
  3. Gan ilgas, tačiau, oi, tikrai tikrai vertas Jūsų laiko straipsnis apie Ruth Wilson Gilmore idėjas (dėl jos visą naktį važiavau autobusu išilgai Anglijos). Perskaičius kils daug klausimų, iš kurių vienas bus: kaip bausmė gali būti išvis logiška? https://www.nytimes.com/…/prison-abolition-ruth-wilson…
  4. Ir šiek tiek pozityvumo pabaigai apie pasaulyje daromą progresą: https://youtu.be/yCm9Ng0bbEQ
Tad man kyla klausimas, kaip dabartinė teisėsaugos sistema, kuri yra sukurta bausmės pagrindu, gali „pataisyti“ žmogų, jei bausmė žvelgia į pasekmes, o ne priežastis? Pasaulis be kalėjimų yra gana utopinė idėja, tačiau, kaip teigia judėjimo atstovai, laisvės atėmimo bausmė nėra tinkamas problemų sprendimo būdas.
„Ką aš myliu šiame judėjime, tai yra idėja, kad tu įsivaizduoji pasaulį be kalėjimų ir tada dirbi, kad sukurtum tokį pasaulį,“ – teigia Autoriaus James Forman Jr. (angl. „What I love about abolition, is the idea that you imagine a world without prisons, and then you work to try to build that world.“)
Tad investuokime savo pastangas į visuomenės, kurioje nebelaikytume žmonių už grotų, kūrimą.
Teksto autorė: Ieva Mackutė

Dalintis