Paroda „Kalėjimo autoportretai“: galimybė pažinti kalinčius žmones Vilniaus centre

Šią savaitę prasidėjo mūsų organizuojama paroda „Kalėjimo autoportretai“ CUP prekybos centre Vilniuje. Parodos akcentas: Pravieniškių ir Vilniaus kalėjimuose kalinčių žmonių kurti paveikslai.

Kalintys vyrai sprendė, kokią žinutę nori perduoti

Autoportretai buvo kuriami NVO „Prirašytos rankos“ veiklų ciklo metu. Su menininkės Klaudijos Armonavičiūtės pagalba 12 dalyvių gryninosi, ką nori papasakoti apie save pasauliui ir kaip tai padaryti teptuko potėpiu. 

„Tokių projektų Lietuvoje – reta. Apie kalinčius žmones viešojoje erdvėjė sklando daug informacijos, bet tik maža to dalis – iš pačių nuteistųjų atkeliavusi žinutė,“ – dalinosi „Prirašytų rankų“ įkūrėja Ieva Mackutė.

I. Mackutė atviravo, kad neigiamas ir dažnai iškreiptas nusikaltimą padariusių žmonių vaizdavimas viešumoje didina visuomenės įtarumą ir atsiribojimą. O tai tik dar labiau izoliuoja kalintį žmogų ir stabdo jo pozityvius elgesio pokyčius. 

Siekiant įgalinti šią vieną labiausiai diskriminuojamų Lietuvoje grupių, organizacija „Prirašytos rankos“ suteikė galimybę Pravieniškėse ir Vilniuje kalintiems vyrams patiems nuspręsti, kaip save reprezentuoti. Iš to gimė 12 unikalių paveikslų.


Pirmą kartą pajautė kūrybinį proveržį

Didžiajai daliai paveikslų kūrėjų tai buvo pirmas kartas, kuomet jie pasinėrė į tapymą. Veiklas vedusi K. Armonavičiūtė dalinosi, kad kai kurie pradėję tapyti ant drobės „susidūrė su sunkumais: daug trynė, darė iš naujo, truputį nervavosi“. 

Pasiruošusi tokiems kūrybinio proceso iššūkiams, K. Armonavičiūtė taikė įvairius metodus, kurie padėjo kalintiems vyrams judėti į priekį ir tobulinti savo autoportretus. Vieniems davė užduočių kortelių, kurios pastūmėjo iš kūrybinio sąstingio. O kitiems net paskyrė užduotį tapyti užsirišus akis – taip dingo visas perfekcionizmas ir baimė nutapyti ne taip, kaip norisi.

Šis procesas dalyviams buvo ypatingas.

Vienas iš nuteistųjų dalinosi, kad nors kalėjime dalyvauja įvairiose kūrybinėse dirbtuvėse, būtent šių veiklų metu pasijuto „vedamas teptuko kelionėje“ ir jautė „kūrybinį proveržį“.


Užsimezgęs ryšys leido kūrybai nukeliauti į naujus gylius

Kalėjimuose vestos veiklos buvo ypatingos ir ne tik dėl kūrybinių procesų: menininkė K. Armonavičiūtė jautė užmezgusi unikalų ryšį su kiekvienu iš dalyvių.

„Su kiekviena veikla dalyviuose pamatau vis daugiau įvairesnių spalvų ir mezgasi skirtingi santykiai,“ dalinosi veiklų vedėja. 

Šis artumas tarp veiklų dalyvių ir vedėjos leido pasiekti naujus gylius kuriamuose autoportretuose. Kūriniuose autoriai perteikė savo prisiminimus, vertybes, skausmus ir charakterio bruožus. Savianalizės ir gilių pokalbių dėka, tapytojams pavyko išgauti savitus stilius ir unikalias kompozicijas, kurias dabar galima pamatyti CUP prekybos centro 5-ame aukšte.


Paroda „Kalėjimo autoportretai“ prieinama visiems iki 2023 m. lapkričio 20 d. CUP prekybos centro 5-ame aukšte. 

Autoportretų iniciatyvos autorė ir parodos kuratorė: Klaudija Armonavičiūtė. Šis projektas gyvuoja EEE ir Norvegijos finansinių mechanizmų bei Lietuvos kalėjimų tarnybos dėka.

Dalintis