Jovita 2023 m. buvo išrinkta metų savanore visos Lietuvos mastu! Ji apdovanota už „įkvepiantį savanorių įsitraukimą, atliepiant nuolatinius vsuomenės poreikius“.
Savanorė dalinasi, kad savanorystė moterų kalėjime jai „suteikia vidinę motyvaciją, leidžia eiti į priekį kaip asmenybei, kadangi gali daryti kažką gero ir tai įvertinama. Ši savanorystė padeda prisiminti, kad bet kokioje situacijoje turi išlikti žmogumi.“
„Tikrai paradoksas, bet labai daug pozityvo radau kalėjime su nuteistaisiais. Kažkokia magija ten mezgasi. Man ši savanorystė dabar yra viena prasmingiausių ir labiausiai užpildančių veiklų.
Gal keistai nuskambės bet lankymasis į kalėjimą yra kaip koks ėjimas į bažnyčią: paliktas telefonas kartu su visais pasaulietiškais reikalais ir dvi valandos tiesiog buvimo tiesoje be kaukių, užsiimant daug energijos suteikiančia veikla – jogos ir kvėpavimo pratimais bei meditacija.“
„Savanorystė kalėjime vis dar moko mane empatijos, padeda suprasti kito žmogaus gyvenimo niuansus, pamatyti jo patirtis „nepasimatavus jo batų“.
Taip pat galiu stebėti Lietuvos kalėjimų struktūrą iš vidaus – kokių pokyčių norėtųsi ir kurių itin reikia, kad mums visiems būtų geriau gyventi.“
Evelinai tai aktualu, nes mergina yra baigusi kriminologijos studijas ir šiuo metu studijuoja teisę.
„Šiuo metu kalėjime kelis nuteistuosius mokau programavimo pagrindų, kadangi nemaža jų dalis išreiškė norą turėti tokias veiklas. Kalintys žmonės pamokų laukia ir joms ruošiasi, o pamokų metu aktyviai įsitraukia į mokymosi procesą, klausinėja, juokauja.
Išėjusi iš susitikimų su jais jaučiuosi pasikrovusi gyvenimo džiaugsmo.“
Iš vieno KNTI-PN būrio dalyvauja 10-15 jaunuolių, jiems priskiriami iki 10 apmokytų bendraamžių savanorių ir 2 veiklų kuratoriai. Savanoriai dalyvauja taip pat, kaip ir kalintys vaikai ir jaunuoliai – tokiu būdu ryšys nuo pat pradžių kuriamas remiantis lygiaverčiu požiūriu. Užsiėmimai vyksta šeštadieniais ir trunka maždaug po 3-4 val. (įskaitant ir aptarimą).
Sulaukiame nemažai klausimų dėl tokio nestandartinio pavadinimo, taigi, ką jis visgi reiškia? Pavadinimu norime atspindėti dabartinę realybę – žmogus po teismo nuosprendžio tampa pažymėtas ir dažnai nurašytas. Ši žymė vėliau apsunkina darbo ar būsto paieškas, tampa sunkiau įsitraukti į aktyvų, prasmingą ir visavertį gyvenimą. Žiūrėdami realybei į akis, norime ją keisti.
Užsiėmimai vyksta Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriuje-pataisos namuose (Technikos g. 34, Kaunas). Savanorių mokymus ir susitikimus rengiame Vytauto Didžiojo universiteto Socialinių mokslų fakultete (Jonavos g. 66, Kaunas), kuriuose yra įsikūrę mūsų partneriai Socialinio darbo studentų klubas „Vesta“.